Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních témat. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítaný. Setkejte se s našimi vědci a oni už vás naučí vědu milovat.

V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. Tým Ústava anorganické chemie AV ČR se Noci vědců účastní úplně poprvé a tým Projektu Borec při tom nemůže chybět.

Oddělení syntéz, kde se studiem boranů zabýváme,  se vyvinulo z Laboratoře anorganických syntéz ČSAV, která byla založena v roce 1961 v Řeži. Prvním vědeckým úkolem laboratoře byla syntéza raketových paliv na bázi hydridů lehkých prvků. Myšlenka použít hydridy pro raketové motory sice nebyla úspěšná, ale vedla k rozvoji nového odvětví – chemie boranů. Od šedesátých let jsou v této laboratoři nalézány originální postupy vedoucí k novým typům sloučenin, vypracovávány metody pro jejich identifikaci a hledány možnosti praktického využití klastrových sloučenin boru. Protože tato laboratoř letos slaví 60 let, je část programu věnována chemii boru a boranů.

Pro ty, co si chtějí na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to tu bylo v šedesátých let minulého století, je připravena úniková hra "Přísně tajný výzkum". Pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky. Výbušným vyvrcholením celého programu bude vědecká show Michaela Londesborougha.

 

PROGRAM:

Vědecká show Michalela Londesborougha nazvaná Borany včera, dnes a zítra nejdříve zahájí a poté také ukončí program (17:00, 21:00).

V konferenčním centru ÚJV proběhne série krátkých přednášek :

18:00-18:15 Kamil Lang: Úvodní slovo

18:15-18:45 Tomáš Baše: 60 let chemie bóru na Řeži

18:45-19:15 Bára Komárková: Čas na TiO2

19:15-19:45 David Hradil: Čas zachycený v portrétních miniaturách

V mezičase budou v "Molekule" postavené před vchodem do areálu ÚJV probíhat dílničky pro děti.

Na únikovou hru "Přísně tajný výzkum" je nutné se předem přihlásit přímo na webových stránkách Noci vědců. Maximální počet účastníků jednoho kola je 5.

Občerstvení zajištěno.

Program v PDF formátu ke stažení ZDE.

Podrobné informace k jednotlivým událostem najdete na webu Noci vědců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *