Prezentační stánek „Molekula“ se zrodil v hlavě našeho kolegy, významného popularizátora vědy a milovníka boranových molekul Michaela Londesborougha. Napadlo ho, že polovina molekuly boranu C18H22 má tvar, který tvoří uzavřený prostor se široce otevřeným vchodem.

Molekula boranu C18H22.

Nápad je jedna věc, jeho realizace věc druhá. V létě 2019 jsme začali tím, že jsme se sešli na řežském dětském hřišti a pro lepší představu jsme si stánek poskládali ze želatinových bonbónů. Kvůli odhadu velikosti jsme si na rovnou zem zhruba vyznačili velikost podstavy. Dohodli jsme se, že oslovímearchitekta, aby stánek převedl do 3D studie se všemi potřebnými rozměry a úhly.

Jednoduchý model stánku z párátek a želatinových bonbónů.

Oslovený architekt kromě studie navrhl i praktické trojúhelníkové stoly, kterými bychom mohli stánek zařídit. Tyto stoly ve tvaru rovnostranných trojúhelníků o hraně cca. 1m by se daly snadno přemisťovat a bylo by možné z nich podle potřeby stavět větší či menší plochy.

Architektonická studie včetně návrhu trojúhelníkových stolů.

Architektonická studie obsahovala hlavně rozměry, ale nijak neřešila materiál, ze kterého bude stánek vyroben. Ve hře bylo dřevo, hliník, ale nakonec vyhrála nerezová ocel. Kromě toho, že bylo podstatné, aby stánek alespoň vzdáleně připomínal molekulu s atomy a vazbami, bylo nutné, aby jej jej bylo možná snadno přemisťovat. To znamená, aby bylo relativně rychlé jej na daném, místě postavit a po vědecké show a dílničkách jej zase rozložit, naložit do auta a převézt na jiné místo. Nejtěžší ze všeho bylo najít firmu, která by stánek vyrobila. Několik oslovených firem na naši poptávku vůbec nereagovalo. Ze dvou firem, které jako jediné komunikovaly, jsme vybraly tu s nižší cenovou nabídkou.

První „atom“ boru vyrobený z nerezu.

Atomy našeho stánku jsou vyrobeny z dutých nerezových koulí o průměru 30 cm. Vazby mezi jednotlivými atomy jsou tvořeny nerezovými tyčemi, které se používají na zábradlí. Tyto tyče v sobě mají žlábek, ve kterém je umístěno LED osvětlení. Barvu LED osvětlení lze plynule měnit, dokonce je možné naprogramovat vlastní osvětlovací režim.

Vidět poprvé stánek na vlastní oči byl velký zážitek.

Stánek jsme poprvé spatřili ve výrobní hale v na začátku března 2020, v době začínající pandemie koronaviru. Poté se svět jako by zastavil. Až v červnu byl hotový stánek převezen do Řeže a proběhlo první testovací postavení před ústavní budovou.

V červnu 2020 byl stánek převezen do Řeže a poprvé postaven před ústavní budovou.

Přes prázdniny odpočívala „Molekula“ rozložená na atomy a vazby v ústavní knihovně. Během této doby jsme nechali vyrobit trojúhelníkové stoly z březové překližky s laminátovým povrchem. Nohy ke stolům jsme vybrali takové, aby byly levné, výškově nastavitelné a snadno demontovatelné. Grafická designérka nám navrhla potisk na bannery.

Vizualizace jednoho z prvních návrhů grafické designérky.

Celé léto jsme se těšili na září až konečně dojde na popularizaci vědy s „Molekulou“. Úplně první takovou událostí byl sportovní den řežské školy. Druhou událostí byla návštěva předsedkyně Akademie vědy Evy Zažímalové v našem ústavu.

Eva Zažímalová a Michael Londesborough před „Molekulou“.

Koncem září, těsně před tím než se vše opět uzavřelo, jsme se účastnili akce Zažít město jinak v pražské Cukrovarnické ulici před budovou Fyzikálního ústavu. Konečně jsme se dočkali toho, že jsme mohli předvést téměř vše, co jsme měli nachystané na Veletrh vědy, který se v roce 2020 nekonal. Michael Londesborough předvedl vědeckou show na téma Borany jako raketová paliva. Děti si užily dílničky. Jednak stavění boranových molekul z párátek a želatinových bonbónů, ale především výrobu tolik oblíbeného slizu, k jehož přípravě je potřeba sloučenina obsahující bor. Zatímco děti míchaly sliz, kolega Tomáš Baše bavil jejich rodiče vyprávěním o historii boranové chemie v našem ústavu.

Třeskutá vědecká show. Foto: René Volfík
Příprava slizu z lepidla a roztoku kyseliny borité. Foto: René Volfík
Rozsvícená molekula v noci. Foto: René Volfík

Po skončení odpoledního programu jsme vnitřní prostor „Molekuly“ vyklidili, aby po setmění o to víc vynikla její rozzářená krása.

Doufáme, že v roce 2021 se budeme moci účastnit více podobných akcí. Pokud byste měli zájem, abychom za Vámi s naší Molekulou přijeli, napište na email: projektborec@iic.cas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *